Konspekt lekcji fizyki "Spadek swobodny - wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego".

Cele lekcji:

  • poznanie zjawiska spadku swobodnego,
  • sprawdzenie, że wszystkie ciała bez względu na masę spadają w próżni w jednakowym czasie (z tej samej wysokości),
  • sprawdzenie, że wszystkie ciała spadają w jednakowym czasie (z tej samej wysokości), gdy opór powietrza jest pomijalnie mały
  • doskonalenie umiejętności korzystania z arkusza kalkulacyjnego Excel
  • wyznaczenie wartości przyspieszenia ziemskiego,
  • wprowadzenie wzoru na siłę ciężkości.

Pomoce:

  • Spadkownica elektroniczna,
  • Telewizor, magnetowid, film "Fizyka TTR" cz.1, autor Karol Hercman, wyd. Fundacja Nowej Wsi Polskiej,
  • Komputer, program Microsoft Excel, drukarka.

Przebieg lekcji:

  • demonstracja spadania puszczonych równocześnie kartek o jednakowej masie, zwiniętej w kulkę i płaskiej,
  • demonstracja spadania puszczonych równocześnie kulek (drewnianej i metalowej) o różnej masie i jednakowej wielkości,
  • podanie tematu lekcji. dyskusja: określenie sił w spadaniu swobodnym i rodzaju ruchu - II zasada dynamiki (powtórzenie) (prędkość początkowa zerowa, jedna stała siła - siła grawitacji),
  • film "Spadek swobodny" (doświadczenie ze spadkiem w rurze próżniowej ciał o różnej masie), sformułowanie wniosku o niezależności przyspieszenia spadających ciał od ich masy,
  • postawienie problemu - jak wyznaczyć przyspieszenie?. Przypomnienie wiadomości z kinematyki,
  • wykonanie doświadczenia - pomiary czasu spadania dla trzech wysokości,
  • wprowadzenie danych do programu - obliczenie przyspieszeń, sporządzenie wykresów x(t), v(t), a(t) i ich analiza,
  • sformułowanie (na bazie II zasady dynamiki) wzoru na siłę przyciągania ziemskiego,
  • podsumowanie: zdefiniowanie zjawiska spadku swobodnego, przyspieszenia ziemskiego.
  • praca domowa: podręcznik str.94, pytania 2,3,4,5,6. zbiór zadań: zad. 7,47.

Uczeń zdobywa wiadomości:

  • rozróżnia spadek swobodny i spadek z oporem powietrza,
  • wie, że spadek swobodny jest ruchem jednostajnie przyspieszonym,
  • wie, co to jest siła ciężkości (przyciągania ziemskiego),
  • zna wartość przyspieszenia g = 9,8 m/s2 (w przybliżeniu 10 m/s2),
  • wie, że w próżni ciała spadają jednakowo bez względu na masę,
  • zna siłę działającą w czasie spadku swobodnego,
  • zna wzór na siłę przyciągania ziemskiego.

Uczeń kształci umiejętności:

  • planowania i wykonania doświadczenia wykazującego, że ciała spadające poruszają się z tym samym przyspieszeniem bez względu na masę,
  • posługiwania się spadkownicą umożliwiającą automatyczny pomiar czasu,
  • posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym Excel,
  • czytania wykresów.