Konspekt zajęć koła fizycznego "Badanie spadku z oporem powietrza".

1. Cele lekcji:

  • poznanie zjawiska spadku z oporem powietrza,
  • poznanie własności oporu powietrza (informacyjnie),
  • sprawdzenie, że ciała spadają w dłuższym czasie (z tej samej wysokości), gdy opór powietrza nie jest pomijalnie mały,
  • doskonalenie umiejętności korzystania z arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel
  • poznanie ruchu o zmiennym przyspieszeniu.
  1. Pomoce:
  • spadkownica elektroniczna,
  • komputer, program Microsoft Excel, drukarka.
  1. Przebieg zajęć:
  • demonstracja spadania puszczonych równocześnie kartek o jednakowej masie, zwiniętej w kulkę i płaskiej,
  • podanie problemu: określenie rodzaju ruchu i sił w spadaniu (prędkość początkowa zerowa, jedna stała siła - siła grawitacji, druga siła, zależna od prędkości spadającego ciała),
  • postawienie problemu - jak opisać ruch? Informacja o możliwości rozwiązania problemu metodami numerycznymi,
  • wykonanie doświadczenia - pomiary czasu spadania dla trzech wysokości, dla różnych kołnierzy zakładanych na kulki
  • wprowadzenie danych do programu - założenie współczynnika oporu J, analiza sporządzonych wykresów x(t), v(t), a(t), modyfikacja współczynnika J,
  • wnioski dotyczące ruchu - jak długo ciała spadają ruchem przyspieszonym (niejednostajnie), jakim ruchem spadają po pewnym czasie i dlaczego.

 

  1. Uczeń zdobywa wiadomości:
  • rozróżnia spadek swobodny i spadek z oporem powietrza,
  • wie, że spadek swobodny jest ruchem jednostajnie przyspieszonym, a spadek z oporem powietrza po fazie ruchu niejednostajnie przyspieszonego jest ruchem jednostajnym,
  • zna wartość przyspieszenia g=9,8 m/s2,
  • zna siły działające w czasie spadku z oporami i od czego zależą ich właściwości,
  • zna wzór na siłę przyciągania ziemskiego.
  1. Uczeń kształci umiejętności:
  • Posługiwania się spadkownicą umożliwiającą automatyczny pomiar czasu,
  • Posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym Excel,
  • Czytania wykresów.